Not into Halloween tricks? Then treat yourself to a whole weekend on the couch watching scary movies and marathons. Here's our handy list for all the spooktacular stuff on tap. All times are Eastern (ET).

Friday, Oct. 30
Marathons

Halloween franchise (Midnight-6 a.m.; 10 a.m.-midnight, AMC)
Saw franchise (6:30 a.m.-9 p.m., IFC)
Ghost Adventures (9 a.m.-3 a.m. Saturday, Travel)
The Simpsons "Treehouse of Horror" (8 p.m.-midnight, FXX)
The Evil Dead franchise (8 p.m.-12:17 a.m. Saturday, Starz)
Ghostbusters franchise (9 p.m.-4 a.m. Saturday, IFC)

Movies and specials
Hocus Pocus
(Midnight, ABC Family)
Zombieland
(Midnight, FX)
Spiders II: Breeding Ground (1 a.m., Chiller)
Se7en (1 a.m., Syfy)
Scarecrows (3 a.m., Chiller)
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (3 a.m., Disney)
An American Werewolf in Paris (4 a.m., Syfy)
The Fog (7:30 a.m., FX)
The Mummy (8:15 a.m., TCM)
Beetlejuice (9:25 AM, HBO 2)
Dracula: Prince of Darkness (9:45 a.m., TCM)
Sinister (10 a.m., Syfy)
The Skeleton Key (10:35 a.m., HBO)
Tales from the Crypt Presents Demon Knight (11 a.m., HBO Comedy)
Pumpkinhead II: Blood Wings (11 a.m., Chiller)
Frankenstein Created Woman (11:30 a.m., TCM)
The Omen (12:30 p.m., Syfy)
Quarantine 2: Terminal (1 p.m., Chiller)
Dracula Has Risen From the Grave (1:15 p.m., TCM)
The Addams Family (2:30 p.m., ABC Family)
Frankenstein Must Be Destroyed! (3 p.m., TCM)
The Fog (3 p.m., Syfy)
Detention (3 p.m., Chiller)
The Forgotten (3 p.m., FXM)
Hotel Transylvania (4 p.m., FXX)
The Amityville Horror (4:15 p.m., Showtime)
Addams Family Values (4:30 p.m., ABC Family)
1408 (5 p.m., Syfy)
Spiders 3D (5 p.m., Chiller)
Dracula A.D. 1972 (6:15 p.m., TCM)
Tales from the Crypt Presents Demon Knight (6:30 p.m., HBO Comedy)
Hocus Pocus (6:30 p.m., ABC Family)
Toy Story of Terror! (7:30 p.m., Disney)
Beetlejuice (8 p.m., HBO Comedy)
Poltergeist (8:30 p.m., ABC Family)
Ghostbusters (9 p.m., IFC)
Tales from the Crypt Presents Bordello of Blood (9:35 p.m., HBO Comedy)
The Craft (10 p.m., MTV)
The Real Story of Halloween (11:03 p.m., History)
Queen of the Damned (11:15 p.m., HBO Signature)
Ghostbusters II (11:15 p.m., IFC)

Saturday, Oct. 31
Marathons
Halloween franchise (2 a.m.,-5:30 a.m. Sunday, AMC)
Stephen King's Rose Red miniseries (5:30-11:30 p.m., Spike)
Most Terrifying Places in America (7-11 a.m., Travel)
A Nightmare on Elm Street franchise (7:15 a.m.-9:30 p.m., IFC)
Halloween episodes of Disney shows (9:30 a.m.-10 p.m., Disney)
Ghost Adventures (11 a.m.-4 a.m. Sunday, Travel)
The Simpsons "Treehouse of Horror" (11:30 a.m.-midnight, FXX)
Haunted History (4 p.m.-midnight, History)
Scream Queens (6 p.m.-midnight, FX)

Movies and specials
Poltergeist II: The Other Side (Midnight, ABC Family)
Sinister (1 a.m., Syfy)
Feardotcom (1 a.m., HBO Signature)
Ghostbusters (1:45 a.m., IFC)
Cujo (2 a.m., Sundance)
The Faculty (2:45 a.m., HBO Signature)
The Body Snatcher (2:45 a.m., TCM)
Halloweentown High (3 a.m., Disney)
The Real Story of Halloween (3:04 a.m., History)
The Fog (3:30 a.m., Syfy)
Saw II (4 a.m., IFC)
Stephen King's Silver Bullet (4 a.m., Sundance)
May (4:30 a.m., HBO Signature)
Bedlam (5:30 a.m., TCM)
Village of the Damned (6 a.m., Chiller)
Stephen King's Riding the Bullet (6 a.m., Sundance)
The Rite (6:05 a.m., HBO Signature)
Hannibal
(8 a.m., HBO Signature)
Stephen King's Thinner (8 a.m., Sundance)
The Omen (8:30 a.m., Syfy)
White Zombie (8:30 a.m., TCM)
Toy Story of Terror! (9 a.m., Disney)
Hotel Transylvania (9:30 a.m., FXX)
Evil Dead 2: Dead By Dawn (10 a.m., Chiller)
Hollow Man (10:15 a.m., HBO Signature)
1408 (11 a.m., Syfy)
Beetlejuice (11 a.m., HBO Family)
Firestarter
(Noon, Sundance)
The Silence of the Lambs
(Noon, Chiller)
Gothika (12:10 p.m., HBO Signature)
Poltergeist (12:30 p.m., ABC Family)
The Amityville Horror (1 p.m., Showtime Beyond)
Stephen King's It (1:30 p.m., Spike)
House on Haunted Hill (1:50 p.m., HBO Signature)
Cujo (2:30 p.m., Sundance)
The Thing
(2:30 p.m., Chiller)
Sleepy Hollow (3 p.m., ABC Family)
The Real Story of Halloween (3 p.m., History)
Return to House on Haunted Hill (3:25 p.m., HBO Signature)
Insidious (4 p.m., IFC)
Pet Sematary (4:30 p.m., Sundance)
Dawn of the Dead (4:45 p.m., HBO Signature)
The Craft (4:50 p.m., MTV)
The Nightmare Before Christmas (5:30 p.m., ABC Family)
The Hand That Rocks the Cradle (6 p.m., Flix)
Insidious: Chapter 2 (6:30 p.m., Syfy)
The Shining (6:30 p.m., Sundance)
Beetlejuice (7 p.m., ABC Family)
Hocus Pocus (7 p.m., ABC Family)
Scream 3 (7:10 p.m., MTV)
The Purge: Anarchy (8 p.m., HBO)
The Amityville Horror (8:30 p.m., Showtime Beyond)
Ash vs. Evil Dead (series premiere 9 p.m., Starz)
The Conjuring (9 p.m., Syfy)
Hocus Pocus (9:15 p.m., ABC Family)
Scary Movie (9:30 p.m., Showtime 2)
Halloween (9:30 p.m., IFC)
Texas Chainsaw 3D (10 p.m., MTV)
Evil Dead 2: Dead By Dawn (11 p.m., Chiller)
The Shining (11:06 p.m., Sundance)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (11:30 p.m., Syfy)
Sleepy Hollow (11:30 p.m., ABC Family)

Sunday, Nov. 1
Marathons
Halloween franchise (6 a.m.-2 a.m. Monday, Sundance)
The Exorcist franchise (7:30 a.m.-6:15 p.m., IFC)

Movies and specials
The Rocky Horror Picture Show (Midnight, HBO Zone)
Bride of Chucky (Midnight, MTV)
The Purge: Anarchy (12:45 a.m., HBO)
Halloween (1:30 a.m., AMC)
Lost Boys: The Tribe (1:30 a.m., Syfy)
Firestarter (1:39 a.m., Sundance)
Texas Chainsaw 3D (2 a.m., MTV)
Return to Halloweentown (3 a.m., Disney)
The Last House on the Left (6:30 a.m., AMC)
Doomsday (9 a.m., AMC)
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia (1 p.m., Syfy)
Insidious: Chapter 2 (3 p.m., Syfy)
The Conjuring (5:30 p.m., Syfy)